Прескочи към съдържание
NBA generic
  1. НБА

Най-силните домакини в НБА (част I)

Поглед към отборите, които завършиха редовния сезон с най-впечатляващите показатели у дома.

В НБА домакинското предимство винаги е било оръжие, което може да пречупи дори най-солидните опоненти.

Уютът на собствената зала, подкрепата от феновете и добре познатата атмосфера често накланят везните решително в полза на домакина. Разбира се, най-добрият домакински баланс не винаги означава най-силния отбор в лигата, но често именно той е основата за един запомнящ се сезон.

Отправяме поглед към първата част, посветена на отборите, които превърнаха своите зали в кошмар за гостите и оставиха траен отпечатък в историята на лигата.

Бостън Селтикс, 40-1 победи, сезон 1985/86

Водени от легендарния Лари Бърд, който тогава взе третата си поредна награда MVP, "келтите" направиха сезона на мечтите в своята крепост "Бостън Гардън". До него застанаха звезди като Бил Уолтън, Кевин Макхейл и Робърт Периъш, които превърнаха отбора в почти непробиваем у дома.

Редовният сезон завърши с баланс 67-15, но истинската магия беше на свой терен – 40 победи и само една загуба. Единственият издънка дойде през декември срещу Портланд Трейл Блейзърс.

Това обаче бързо бе забравено. Бостън триумфира с титлата след 4:2 във финалите срещу Хюстън Рокетс, като спечели и всичките си 10 домакински мача в плейофите.

Сан Антонио Спърс, 40-1 победи, сезон 2015/16

"Шпорите" бяха на косъм от перфектен домакински сезон – 40 победи и само една загуба, точно като Бостън през 1986 г. Тимът на треньора Грег Попович постигна най-добрия процент победи в историята на франчайза, воден от Кауай Ленърд, Ламаркъс Олдридж, Тони Паркър и ветерана Тим Дънкан, който изигра последния си, 19-и сезон.

Безгрешният рекорд у дома рухна в предпоследния мач на собствен терен – поражение с 86:92 от Голдън Стейт Уориърс. За разлика от "келтите" обаче, Спърс не успя да завърши кампанията с титла и отпадна в 1/2-финалите на Запад след 2:4 от Оклахома Сити Тъндър.

Рочестър Роялс, 33-1 победи, сезон 1949/50

В дебютния си сезон в НБА Роялс бе почти непробиваем в своята "Еджъртън Парк Арена" – 33 победи и само едно поражение. Единствената загуба дойде срещу Форт Уейн Пистънс (84:92). Любопитно е, че извън домакинския уют балансът бе далеч по-скромен – 17-16, плюс една победа на неутрален терен.

Тимът на Лес Харисън завърши редовния сезон със серия от 15 поредни успеха, но съдбата отново ги срещна с Форт Уейн и Роялс отпадна на 1/2-финалите в дивизията с 0:2. Утехата дойде скоро, като още през следващата франчайзът спечели шампионската титла.

Сиракюз Нейшънълс, 31-1 победи, сезон 1949/50

Сезон 1949/50 донесе и на Нейшънълс почти перфектен баланс у дома – 31 победи и само едно поражение. Те изиграха и пет мача на неутрален терен, като спечелиха всички.

Под ръководството на треньора Ал Серви тимът завърши редовната кампания с впечатляващото 51-13 и достигна чак до финалите. Там обаче силите му стигнаха само за две победи срещу мощния Минеаполис Лейкърс, който грабна титлата след 4:2.

Минеполис Лейкърс, 30-1 победи, сезон 1949/50

Третият ни участник от сезон 1949/50 е и отборът, който в крайна сметка спечели всичко. "Езерняците" записаха 30 победи и само едно поражение в "Минеполис Аудиториум", като единствената издънка дойде срещу Чикаго Стегс. Общият баланс бе 51-17 – идентичен с този на Рочестър Роялс, но Лейкърс изигра един мач повече навън (18-16) и два на неутрален терен (2-0).

Под ръководството на Джон Кундла отборът завоюва втората си титла от общо пет в рамките на шест сезона, след като надви Сиракюз във финалите.

Вашингтон Кепитолс, 29-1 победи, сезон 1946/47

В дебютния си сезон в Баскетболната асоциация на Америка (BAA) Кепитолс бе почти непоклатим у дома – 29 победи и само една загуба в "Юлайн Арена" под ръководството на Ред Ауербах. Столичани бяха на крачка от перфектен рекорд, но в предпоследния кръг Ню Йорк Никс измъкна успех с 68:63.

Мечтата за шампионските пръстени приключи на 1/2-финалите, където Вашингтон отстъпи с 2:4 на Чикаго Стегс, губейки две от трите си домакинства.

Бостън Селтикс, 39-2 победи, сезон 1986/87

В ерата на 41 домакински мача "келтите" продължиха да държат летвата високо след историческия си сезон 1985/86. Тогава те записаха 40-1 у дома, а година по-късно отново бяха почти непобедими в "Бостън Гардън" – 39 победи и само две поражения.

Редовният сезон приключи с баланс 59-23. Извън дома обаче статистиката бе отрицателна (20-21). Единствените, които си тръгнаха с успех от Бостън, бяха Вашингтон Булетс и Лос Анджелис Лейкърс, като и двете поражения дойдоха през декември.

Силната форма отведе "келтите" до плейофите, където отново играха финал, но този път отстъпиха с 2:4 на вечния съперник Лейкърс.

Свързани статии

bet365 използва кукита (cookies)

Ние използваме кукита, за да предоставяме по-добра и персонализирана услуга. За подробности, вижте нашата Политика за използването на бисквитки