Нов Клиент
NBA, generic
  1. НБА

Юта и Портланд се вкопчват в битка за лидерството на Запад

Тимът на Джаз, който е най-резултатният до момента, гони втора поредна победа над Блейзърс.

Юта Джаз няма много време да празнува вълнуващата домакинска победа със 134:133 в петък над Финикс Сънс - отбор, който мнозина смятат за фаворит в Западната конференция този сезон.

Една вечер, след като преодоляха 49-те точки на Девин Букър от "Слънцата", Джаз гостуват на Портланд Трейл Блейзърс за пореден сблъсък с отбор, който е начело в класирането на Западната конференция. Двубоят е от 05:10 часа българско време.

Кой: Портланд Трейблейзърс срещу Юта Джаз
Къде: Портланд, САЩ
Кога: 20 ноември 2022г. Къде да гледате:
Пряко предаване на bet365
Коефициенти: Портланд (1,57) – Юта (2,55)

В битка за върха

Победителят между Блейзърс (10-5) и Джаз (11-6) ще има най-добрите показатели на Запад, независимо какво е значението им на този етап от сезона.

Това е особено изненадващо, като се има предвид, че двата отбора печелят по-често от очакваното. Както отбелязва "The Oregonian", в началото на сезона "над/под" победите на Блейзърс беше 40,5. Юта, който продаде Руди Гобърт и Донован Мичъл, имаше много по-ниски показатели, включително и "над/под" 23,5 победи.

Марканен прави Юта фаворит

Шансовете на Юта за победа ще бъдат много по-големи, ако Лаури Марканен - изненадващият кандидат за участие в Мача на звездите на отбора, направи още една изява като тази в петък, когато отбеляза рекордните в кариерата си 38 точки.

Още новини за НБА

Портланд ще затвърждава лидерството си на Запад

Милуоки и Кливланд искат да прекъснат негативните си серии

"Гризлитата" с визита на "пеликаните"

Уизърдс се изправя срещу Хийт

Голямата вечер на Марканен включваше и победните кошове от труден обръщащ скок 37,9 секунди преди края, с което завърши представянето си с 15 от 18 точки от игра. Това беше четвъртият му мач с 30 точки, откакто се присъедини към Джаз от Кливланд Кавалиърс през септември като част от сделката за Мичъл.

"Съотборниците му знаят колко добър е и колко добър може да бъде, и вероятно му дават повече сили, отколкото аз", каза треньорът на Джаз Уил Харди.

Юта подобри баланса си до 10-0, когато Маркканен вкара поне 18 точки. Съотборникът му Джаред Вандербилт написа в Туитър след мача: "Лаури Марканен е звезда. Това е всичко."

Харди каза: "Не знам какъв е таванът на Лаури. Не мисля, че някой от нас го знае на базата на това, което гледаме всяка вечер."

Джаз получиха големи подаръци и от Малик Бийзли, който вкара седем тройки за общо отбелязаните си 27 точки, Джордан Кларксън, който наниза 20 точки, и Майк Конли, който записа 13 точки и 10 асистенции. Всичко това беше необходимо, за да изпреварят Финикс Сънс и да позволят на Юта да прекъсне серия от три мача.

"С всички емоции от серията ни от загуби просто искахме да се опитаме да намерим начин да спечелим, а в такъв мач просто правиш каквото е необходимо", каза Конли.

Ще поведе ли Лилард своите?

Блейзърс имат своя собствена звезда, която може да "запали" таблото във всяка вечер. Дамиан Лилард записа 25 точки и 11 асистенции в последния мач на Портланд - неприятна загуба със 107:109 от гостуващия Бруклин Нетс в четвъртък. Това беше третият пореден дабъл-дабъл на Лилард.

"Мислех, че тази вечер просто не направихме достатъчно", каза Лилард, след като Блейзърс загубиха от Нетс с кош в последната секунда, вкаран от Ройс О'Нийл.

"Те играха по-силно от нас в определени ситуации и направиха отигравания, които ние не успяхме."

Анфърни Саймънс добави 24 точки, а Шейдън Шарп се включи с 20 точки от пейката, но Блейзърс стреляха само 38,7% по пътя към втората си загуба от три мача.

"В четвъртата четвърт така и не успяхме да се раздвижим", каза треньорът на Блейзърс Чонси Билъпс. - Краят на третата четвърт наистина ни навреди. Имахме преднина от 11 точки 2:40 минути преди края, а те направиха серия от 14:0, която ни обърна. Оттам нататък бяхме в режим на борба."

Нападателят на Блейзърс Насир Литъл, който все още не е пропускал мач през този сезон, е под съмнение за участието си заради травма в левия прасец.

Предимство за "Джазмените"

Този сезон Юта вече спечели една битка с Портланд, надделявайки като гост със 118:110 в началото на октомври. Статистиката също е на страната на гостите в тази среща, след като "Джазмените" съкрушиха своя настоящ противник през миналия сезон - четири победи от четири възможни.