1. Футбол
  2. Лига 1

Труден тест за ПСЖ

Шампионът гостува на Рен, който ще бъде без три основни фигури.

Оптимизмът на Рен постоянно намалява, тъй като в последните си три мача в Лига 1 тимът претърпя две загуби и записа само една победа, колкото записа и при изиграването на първите 15 мача през сезон 2022/23.

Този път бретонците се изправят от 21:45 часа наше време на своя "Роажон парк" срещу шампиона и лидер Пари Сен Жермен.

Кой:Рен срещу Пари Сен Жермен
Къде:Рен, Франция
Кога:15 януари 2023 г.
Къде да гледате:Пряко предаване на Диема спорт 2
Коефициенти:Рен (5.25) – ПСЖ (1.55)

След поражението с 1:2 от Клермон в сряда наставникът Бруно Женесио сега трябва да избегне две поредни загуби в лигата за първи път през тази кампания, ако отборът му иска да съкрати разликата си от пет точки до третия Олимпик Марсилия и да затвърди позицията си в рамките на първите четири.

Рен иска да удължи победната си домакинска серия, но задачата е трудна

"Червено-черните" превърнаха "Роажон парк" в нещо като крепост, като спечелиха предишните си осем срещи на свой терен. Девета поредна домакинска победа ще отбележи най-дългата им такава серия, но ако Женесио иска и успее да постигне такъв подвиг, то ще е срещу гигантите от ПСЖ, които идват в града.

Наставникът ще трябва да го направи без атакуващата мощ на контузения Мартин Терие (9 гола, 4 асистенции) и наказания Бенжамен Бурижо (3 попадения, 5 асистенции), което допълнително усложнява задачата на бретонците.

Могъщото трио отново заедно от ноември насам

Въпреки че претърпяха първото си поражение за сезона срещу Ланс на Нова година, ПСЖ имат шест точки преднина на върха в класирането на Лига 1 преди кръга, след като в сряда спечелиха у дома срещу Анже с 2:0.

Излъчващ увереност след спечелването на Световната купа, Лионел Меси допринесе за тази победа с гол, а тук той ще бъде придружен от Неймар и Килиан Мбапе, като триото "MNM" ще се събере отново за първи път от средата на ноември.

Още новини за Лига 1

Монако ще връща самочувствието си във визитата на Лориен

Лил и Олимпик Марсилия атакуват лидерите

Ланс се готви да нанесе първо поражение на ПСЖ

Ланс иска победата край Лазурния бряг

Знаейки, че ПСЖ няма победа в предишните си три гостувания на Рен (равенство и две поражения), треньорът им Кристоф Галтие едва ли би могъл да си мечтае за по-добър момент, за да разчита на магическото трио, което е автор на 67% от головете на неговия отбор в Лига 1 през този сезон.

Тази заплашителна фронтова линия и новаторството на Галтие, който не е загубил нито един от предишните си шест лични двубоя срещу Рен (3 победи, 3 равенства), може да направи важната разлика тук.

Рен ще се надява Амин Гуири да намери мрежата, след като доведе отбора си до победа в шестте си мача в лигата през 2022/23 г. Той обаче може да бъде изпреварен от Килиан Мбапе от ПСЖ, който е поразил целта в рамките на 30 минути в шест от последните осем гостувания в Лига 1, в които е отбелязал гол.

ПСЖ (13) и Рен (11) са вкарали повече голове след 75-ата минута от всички останали отбори в Лига 1.

В последните шест издания на сблъсъка нито един път гостът не успя да спечели, като само ПСЖ успя да измъкне точка (1:1) на 9 май 2021 година.

Проблеми за бретонците, добри новини за парижани

Домакините ще бъдат без Бенжамен Бурижо и Уармед Омари, след като и двамата бяха изгонени в сряда срещу Клермон Фут (1:2).

Дезире Дуе вече е здрав, но би било изненадващо младежът да започне срещу такъв силен съперник. Джо Родон би трябвало да партнира на Артур Теате в централната част на защитата.

Ашраф Хакими се завръща след изтърпяване на наказанието си и би трябвало да играе отново като десен бек за ПСЖ. Марко Верати може да пропусне втори пореден мач, тъй като още не е напълно възстановен от травма на сухожилието.

Килиан Мбапе ще се завърне след едноседмична почивка след подвизите си на Световното първенство, Фабиан Руис също е опция в средата на терена, а Ренато Санчес все още не е готов за игра.

Любопитна статистика

В 16 от последните си 20 мача в Лига 1 ПСЖ печели, както на полувремето, така и като краен резултат. Столичани са непобедени в 26 от последните си 27 мача за първенство.

В 9 от последните 10 мача на Рен в Лига 1 са били отбелязани над 2.5 гола. ПСЖ са вкарали поне 2 попадения в 6 от последните си 7 двубоя в лигата. Бретонците от Рен са записали под 2.5 гола в последните си 3 мача срещу ПСЖ във всички надпревари.