Alexandar Georgiev, Colorado
  1. НХЛ

Носителят на Купа "Стенли" излиза за трети пореден успех у дома

В Ball Arena пристига тимът на Монреал Канейдиънс.

Шампионът на Националната хокейна лига (НХЛ) Колорадо Аваланч е домакин на Монреал Канейдиънс в двубой от редовния сезон между два тима от различни конференции. Аваланч (17-11-2) е на 7-а позиция на Запад, а Монреал (15-15-2) заема 13-о място на Изток.

И двата отбора спечелиха последните си мачове, а Колорадо ще търси трети пореден домакински успех в своята зала "Ball Arena" в Денвър. Срещата започва в четвъртък от 3:00 часа след полунощ наше време.

Кой: Колорадо Аваланч срещу Монреал Канейдиънс
Къде: Денвър, САЩ
Кога: Четвъртък, 22 декември 2022 г.
Къде да гледате: Пряко предаване на bet365
Коефициенти: Колорадо (1.35) - Монреал (3.30)

Втори шътаут за Александър Георгиев

Вратарят с български корени Александър Георгиев не допусна гол при победата на шампионите с 1:0 след изпълнение на дузпи срещу гостуващия Ню Йорк Айлендърс в последния им мач. Така роденият в Русе руски национал Георгиев отрази всичките 26 удара към мрежата си и записа втори шътаут за сезона и общо десети в кариерата си.

Ивън Родригес единствен се разписа при наказателните удари за успеха на носителя на Купа "Стенли", който спечели за четвърти път в пет срещи. Иля Сорокин от гостите отрази 46 шайби за третия си шътаут през кампанията и общо 13-и.

Александър Георгиев и съотборниците му вече 10 дни играят само у дома, а домакинската им поредица приключва именно срещу Канейдиънс и това ги мотивира още повече да грабнат победата. Преди успеха над Айлендърс, Колорадо преодоля Нашвил с 3:1. Именно визита на Предатърс предстои за Аваланч след двубоя тази нощ.

Монреал излъга Аризона

Канейдиънс загубиха три поредни и общо четири от последните си пет мача, преди да успеят да победят Аризона с 3:2 след продължения в началото на тази седмица.

Монреал започна по-силно срещу Койотис, но в първия период попадения не паднаха. Във втората част обаче се разрази истинска голова буря. Канадският тим на два пъти повеждаше в резултата чрез Коул Коуфийлд и Кристиан Дворак, но домакините успяваха да изравнят.

Последната третина премина без нови попадения, а в овъртайма Майк Хофман завърши комбинация, преминала през Кърби Дах и Джоел Едмъндсън, за да дари победата на Монреал.

Още новини за НХЛ

Торонто се завръща у дома с надежди за победа

Бъфало скача на лидера на Запад

Два от тимовете във форма на Изток в гореща битка в "PNC Arena"

ЛА Кингс в готовност да прекъсне устрема на Сан Хосе

Аваланч иска да продължи инерцията си

След четирите си победи в изминалите пет срещи Колорадо е четвърти в класирането на Централната дивизия - на осем точки зад лидера Далас Старс и на две от последната позиция, гарантираща място в плейофите. В лагера на Аваланч искат да продължат добрата си инерция, тъй като от началото на сезона нещата съвсем не изглеждат обнадеждаващо.

Тимът не се представя достатъчно убедително в нападение със средно 2.93 шайби на мач, но утехата е, че момчетата на треньора Джаръд Беднар разполагат с една от най-убедителните защити в лигата, която е допуснала само 81 гола. С Александър Георгиев на вратата "лавината" има 13 победи в 21 двубоя, а стражът е с 92.3% спасявания.

Първи мач между двата тима от почти година

Аваланч е със седем победи в последните си 10 двубоя срещу Канейдиънс и с три поредни над този съперник. За последно двата отбора се срещнаха преди почти година (22 януари), а Колорадо спечели с 3:2 у дома след продължение.

Шайбата на победата реализира Габриел Ландеског. 30-годишният швед обаче е контузен и все още не е играл през настоящата кампания. През миналата той се отчете с 30 гола и 29 асистенции за "лавината" по пътя към шампионската титла.

За да открием последната победа на Монреал като гост на Аваланч, трябва да се върнем повече от осем години назад във времето - 4:3 в началото на декември 2014-а.

Играчите във форма в двата лагера

Мико Рантанен е голямата звезда на Аваланч от началото на сезона с 38 точки, натрупани от 21 гола и 17 асистенции. Финландецът реализира пет шайби в последните пет мача на Колорадо. Той е единственият реализатор на "лавината" с двуцифрен брой попадения до момента, което донякъде илюстрира несъстоятелността на тима в атака, но трябва да се отчете, че шампионите имат и някои съществени липси заради контузии.

В предишния двубой срещу Койтис Коул Коуфийлд реализира 19-ия си гол през сезона, а друг млад талант на Монреал Канейдиънс в лицето на Кърби Дах вече има 17 асистенции на сметката си.